Uzivo Korg triton tr61

Iz priloženog snimka se može najbolje čuti kako ova klavijatura zvuci uživo, ako zanemarimo loš kvalitet snimka.  

 

 

Comments (4) Posted to Generalna 11/17/2008 Edit

Svet KORGA PA


U ovom clanku pažnju cu posvetiti aranžerima PA serije i aktuelnim problemima koji ih prate…

Treba napomenuti da je pojava novih korgovih araznera PA serije izazvala opste zadovoljstvo korisnika i da je samim tim ta serija zauzela visoko mesto na trzistu u Srbiji.
Korg PA60-80 klavijatura je u osnovi jedna od najboljih aranzera. Ipored dobrog kvaliteta istu seriju prate i veliki problemi kao što su VIRUSI,SISTEMSKI KVAROVI i dr.

Ovo nije onaj klasicni virus vec greska u sistemu. Tako da svaka disketa koja je imala kontakta sa klavijaturom u kojoj je prisutna greska u sebi moze sadrzati istu gresku sto znaci da ucitavanje setova sa takvim disketama moze prouzrokovati blokadu jednog od user-a. Dobro je pa ima rešenje za ovaj problem, možete je odneti na popravku koja vam garantuje da se taj problem neće vratiti.

Comments (0) Posted to Generalna 11/10/2008 Edit

Gajde

 

Ovaj instrument smatram da je nesvakidašan za našu zemlju, mada je nekada bio uobičajen instrument širom Evrope. Što se Evrope tiče svaka zemlja ima svoj tip gajdi, međutim u mnogim zemljama to više nije taj izvorni tip gajdi, već su usavršene do te mere da su na sviralu dodati čak i mehanizmi sa klapnama, primitivni piskovi od trske su zameljeni industrijskim te se i zvuk uslovno rečeno profinio i prilagodio više klasičnom izvođenju. Mada verovatno ije isti zvuk kao onih starijih.

Ja ću se fokusirati na južnoslovenski tip gajdi. Ovaj se instrument u veoma srodnim oblicima javlja se u Srbiji, Makedoniji, Bugarskoj, Albaniji, Hrvatskoj.

Pomenućemo neke tipove gajdi pronađenih na prostoru Balkana: južnomoravsko-makedonski tip, najrasprostranjeniji tip, svira se od okoline Niša pa sve do juga Makedonije. U okolini Niša sreću se svrljiške gajde koje imaju gajdenicu (sviralu, gajdarku) sa duplom cevi, postoje još i erske gajde, zatim vojvođanske gajde koje imaju meh i takođe dvocevnu sviralu.


Gajde se sastoje od nekoliko elemenata: Gajdenica (gajdurka po makedonski, svirala, gajdarka) deo koji daje zvuk, ima rupe gde svirač prebira prstima i kroji melodiju sa ukrasima. Broj rupa se kreće između 6 i 8. Gajdenica se pravi od tvrdog drveta. Najčešće su to šimšir ili zelenika, dren, jorgovan i šljiva.

A na vrhu gajdenice nalazi se krivi završetak koji se nekada pravio isključivo od bivoljeg ili drugog roga, a danas majstori ovaj egzotični materijal zamenjuju drvetom. Po meni ovaj podatak je čudan i zanimljiv: sa vrha ovog dela na uzici od kože visi zub od vuka, divlje svinje ili medveda...ili kandža orla ili sokola. Ovaj oštri predmet služi kao amajlija, ujedno i kao alat kojim su se doterivale rupe kada su štimovane pomoću pčelinjeg voska (veličina rupe se sužavala kapanjem pčelinjeg voska).

Pisak se nalazi u spoju između mešine i gajdenice. Vibracijom njegovog jezička dobija se zvuk. Pisak (piska makedonski) pravi se od sirove barske trske ili od mladica zove. Pisak se nakratko uroni u vrelo ulje kako bi se zaštitio od vlage. Štim gajde u mnogome zavisi od piska i od klimatskih prilika te se gajdašima savetuje, ukoliko sviraju zajedno sa drugim instrumentima uvek imaju sa sobom nekoliko pisaka, koji se u štimu razlikuju za nekoliko centi ili pola stepena.


Velika dugačka cev koja daje dubok (bas) ton takođe ima svoj veliki pisak i zove se prdalo (brčalo na makedonskom), bas, bordun, ili drndalo. Sklapa se iz tri dela i pravi se od drena, šimšira ili zelenike.

Mešina se pravi od kože jareta ili jagnjeta koja se suši, potapa u krečnu vodu i tako impregnira. Deo sa krznom okreće se unutra da drži vlagu i toplotu.

Ceo instrument maže se lojem ili voskom na svim spojevima da ne pušta, a mešina se maže svinjskom mašću da bi se očuvala.

Sam zvuk gajdi vodi duboko u prošlost u korena naroda. Veoma dragoceno je to što na Balkanu postoje i danas se prave primitivni tipovi gajdi koje su svirali i naši preci. U prošlosti su se na gajdama svirala kola i ora i bile su verni prijatelji pastira, pored frula i kavala. Pastiri su bili oni koji su ih najčešće i pravili idući za ovcama.


Comments (5) Posted to Generalna 11/10/2008 Edit

Roland Juno-STAGE Synthesizer

Dizajniran kompletno za sviranje na sceni, JUNO-STAGE je najnoviji sintesajzer koji svaki klavijaturista obožava. Opremljen je ekstra velikim ekranom, mogućnošću puštanja pratnje sa USB sticka, Click izlazom za bubnjare, posebim potenciometrima za performans uživo, mogućnošću izbora. JUNO-STAGE postavlja novi standard sa moćnim scenskim nastupom ali po veoma prihvatljivoj ceni.
Visoko kvalitetni, raznovrsni setovi boja, uključujući i stereo multi-semplovani zvuk klavira.
Fenomenalne opcije za sviranje uživo kao npr extra-veliki LCD ekran.
MIDI Controller mod pretvara JUNO-STAGE u MIDI master klavijaturu jednim dodirom tastera.

Višenamenski, ali proširivi set boja. Velika pažnja je posvećena izradi JUNO-STAGE i njegovoj nameni za sviranje na sceni, i njegovi fabrički set patcheva pokriva veliki raspon najpotrebnijih boja, uključujući tu i najbolji zvuk stereo multi semplovanog klavira na 88 dirki. Svaki JUNO-STAGE se može proširiti i poboljšati pomoću dva Roland SRX Wave Expansion Boarda (posebno se prodaju).

Pratnja preko USB-a.JUNO-STAGE ima i USB port i Song Player funkciju koja omogućuje direktnan playback i kontrolu melodija pratnje sa USB memorijskog sticka. Moguće je reprodukovati MP3, WAV, AIFF, i SMF fajlove, pa čak i upotrebiti Centre Cancel funkcionalnost da se minimizira zvuk snimljenih vokala u pesmi, i omogući savršen karaoke ugođaj.

Comments (0) Posted to Generalna 11/03/2008 Edit

Roland E-09 Workstation

 

Ova klavijatura ima povoljnu cenu, a ne izgleda jeftino. E-09 je prelep instrument dostojan Roland logoa. Na raspolaganju su vam crna (E-09) ili bela (E-09W) verzija.

Interaktivni ritmovi

Kako bi ste napravili sjajnu muziku na E-09 ne morate biti muzički genije. U njemu je fabrički mnoštvo patterna kojima možete lako pristupiti jednim dodirom i koje možete kontrolisati i iskoristiti za zavidno dobru muziku. Među ritmovima se nalaze i zapadnjački, srednje istočni i azijski .

Jako dobar zvuk

Roland je u svetu poznat po sjajnim bojama, pa E-09 nije izuzetak. Na pritisak tastera na raspolaganju vam stoji veliki izbor boja, od orkestarskih do modernih i više od toga .  

Odlične boje i interaktivni ritmovi čine E-09 sjajnim alatom za sviranje. Iz tog razloga je Roland u njega stavio odličan 16-kanalni recorder za snimanje i razvijanje muzičkih ideja.

Iako niske cene, boje i ritmovi u E-09 su isključivo prvoklasni.
Izuzetno kvalitetan zvuk sa 870 boja i 70 setova bubnjeva.

Comments (0) Posted to Generalna 11/03/2008 Edit

Roland V-Synth GT Synthesizer

Rolandov originalni V-Synth postavlja nove standarde izraženosti u dizajnu zvuka. Ali kad god ste pomislili da je V-Synth tehnologija dostigla sam vrh, Roland je iznenadio sa novim vrhunskim modelom -V-Synth GT. On poseduje V-Synthov poznati Elastic Audio Synthesis procesor, sa revolucionarnom Articulative Phrase Synthesis tehnologijom. Neprevaziđenu realističnost i izražajnost, kao i svoju mogućnost da kreira do sada nečuvene zvuke.
Velike mogućnosti sinteze zvuka uz jednostavnu kontrolu pomoću interfejsa sa ikonicama.
Nova AP (Articulative Phrase) tehnologija moduliše nijanse instrumenta.
Takođe poseduje Rolandovu Elastic Audio Synthesis tehnologiju plus Vocal Designer, koje je moguće koristiti istovremeno.
Sound Shaper II omogućuje izuzetno jednostavno i efikasno programiranje.
Lep izgled i dizajn klavijature.
Touch-screen ekran u boji sa širokim uglom vidljivosti.

Comments (0) Posted to Generalna 11/03/2008 Edit


Around here

Categories

Moji linkovi

Generalna

Feeds